LINKEDINCOMMENTMORE

SHOREWOOD-BROWN DEER BOYS TENNIS

The Greyhounds defeated the Falcons, 6-1, in a Woodland Conference dual on May 5..

In singles, Shorewood's Sasha Velikanorbeat Brown Deer's Kevin Xiong, 6-4, 6-2, while Nathan Raskindowned Rory Burmeister, 6-2, 6-3; Christian Schirodowned Kyle Schroeder, 6-0, 6-2; and Zach Lambertdowned Noah Freuler, 6-3, 6-1.

In doubles, the Greyhounds downed the Falcons at the second and third positions as JJ Nelsonand JJ Lambertbeat Bobby Keiserand Bryce Graf, 6-0, 6-1, and Cal Papineau and Jack Schilldowned JonahFreulerand Ximong Moua, 6-2, 6-0.

Brown Deer's lone win came at first doubles, as the Falcons' successful duo of John Piersonand Craig Schimenz beat Adam Kellyand James Ewing, 6-4, 6-2.

The Falcons also had a successful outing at the Martin Luther Invite May 6 and 7, going 3-1, as they beat St. John's Military (6-1), Milwaukee Lutheran (6-1) and Westosha Central (6-1). Their only loss came in the second round to Luther Prep (4-3).

Pierson and Schimenz went unbeaten at first doubles in the event, as did Schroeder at second and third singles.

NORTH SHORE BOYS GOLF

Homestead won the North Shore Conference mini-meet on Monday, May 9, with a nine-hole score of 162, as Nicolet was second with 165 and Whitefish Bay third with 171.

There was a four-way tie for medalist as Homestead's Robbie Morwayand Dawson Dahlberg each carded 38s to tie with Cedarburg and Grafton competitors.

Homestead was also sixth of 18 teams at the Legends 18-hole Invite on May 3 at Bristlecone Pines with a 325 total, as Morway turned in a 76 and Max Pashera 79 on what coach Steve O'Brien called 'a good day'.

At the Bulldog Invite at at Hidden Glen, the Highlanders were third of 12 with a 324 total as Marquette won with 308. The meet is a challenge match between top teams from the North Shore, Greater Metro and Classic 8 Conferences. Homestead was the top North Shore team at the event as Whitefish Bay took fifth with 327 behind medalist Gus Grunau's73 and Patrick Sicula's 77, which was good for a tie for sixth.

Homestead was led by Morway, who tied for sixth individually with a 77, while Pasher came in with an 82. It was also Dahlberg's first varsity meet, and he held up well, carding an 83.

O'Brien is feeling good about his team in the very tight North Shore race. His main concern is finding steady fourth and fifth players.

WHITEFISH BAY BOYS TRACK

The Blue Dukes came up just a little short in the North Shore Conference Relays on May 4. Despite three first-place finishes and a balanced effort, they were edged by Homestead, 105-97, for the title.

'I think we had as good a meet as we could have,' said coach Bobby Woods. 'People stepped up and filled spots. I think this is the first time that we scored (top six) in every event in the relay meet in a long time.

'That was very good to see.'

Bay, the North Shore indoor champ, was missing ace sprinter Van Bassindalebecause of a leg injury. Bassindale hopes to be back in time for the North Shore outdoor at Nicolet on Tuesday, May 17.

Earning wins for the Blue Dukes at the relays were the 330 high hurdle shuttle of Michael Kirkendoll, Bailey Wieland, Jacob Patrick and Tommy Brunner(48.31 seconds); the sprint medley relay team of Mark Mendoza, RayQuan Bolden, Bo Bassindale and Evan Murray (1:38.71); and the triple jump team of Kirkendoll, Wieland and Elijah Moore.

Track seconds went to the 4x200 relay team of Henry Primack, Bo Bassindale, Joe O'Neilland Murray (1:32.77); the 4x400 relay team of Primack, O'Neill, Macklin Kortebeinand Bo Bassindale (3:33.28); the distance medley relay team of Rhys Koch, O'Neill, Scott Rojahnand Blake Bostwick (11:04.65); and the 3x300 intermediate hurdle relay of Wieland, Kirkendoll and Isaac Chavez.

Track thirds were taken by the 4x100 relay of Moore, Mendoza, Bolden and Murray (45.08) and the 4x800 relay team of Rojahn, Koch, Matthew Dudekand Bostwick (8:25.94).

Other good efforts were turned in by the high jump team of Moore, Kortebein and Cameron Cox; the long jump trio of Kortebein, Bolden and John Kim; and the pole vault team of Kirkendoll (13-0), Wieland and Rojahn.

NICOLET BOYS TRACK

The Knights won both the 4x100 and 4x200-meter relay teams en route to a solid fourth-place finish in the North Shore Conference relays on May 4.

Nicolet scored 52 points for its spot as Homestead won with 105.

The 4x100 team included Dakari Williams, Kamari Clayton, David Dunlapand Cliffron Cunningham(43.87), and the 4x200 team included Williams, Clayton, Dunlap and Charles Rosmann (1:32.36).

They took seconds in the sprint medley relay with Rosmann, Clayton, Williams and Dunlap (1:38.75) and in the pole vault with Matthew Aussem, Grant Siverhusand Samuel Peterson.

Rosmann was second individually in the long jump (20-1), as was John Fordin the 3x300 intermediate hurdle relay (41.53).

The Knights came back and had a powerhouse day in the 20-team Myrhum Invite at Arrowhead on May 7 as Dunlap won the 100 dash in a swift 10.89 time while falling just short of Oak Creek powerhouse Caleb Ogdenin the 200. Ogden won in a state-best 21.66, and Dunlap was second in a personal-best 21.78.

The Knights' 4x200 relay team of Williams, Clayton, Rosmann and Dunlap was also victorious in 1:30.8, while Michael McLaughlin was fourth in the high jump at 6-0, as was the 4x100 relay (44.63).

Nicolet finished seventh with 441/2 points as Oak Creek won with 119.

NICOLET GIRLS TRACK

The Knights took three firsts en route to finishing fourth in the North Shore Conference relays on May 4 in Homestead.

The 4x1,600 relay team of Sita Agterberg, Nora McGuire, Elizabeth Mowersand Katie Novak cruised to a 40-second win in 22:43.35, and the pole vault trio of Rylee Callahan, Lauryn Wagnerand Cailin Mahoney, led by Callahan's individual best of 10-0, turned in a combined height of 29-0 for its win.

In addition, the 3x300 low hurdle relay of Destiny Huven, Sagalle Sand and Asante Lanier had three of the five fastest times en route to winning its event. Huven had the second-best individual time of 50.15.

The 4x800 relay team of Agterberg, Ciara Jones,McGuire and Novak was third (10:24.91). Katrina Fearshad the third-best individual triple jump (341/4) and long jump (15-71/4).

Nicolet scored 55 points for its spot as Whitefish Bay won with 93.

At the Myrhum Invite at Arrowhead on May 7, the Knights earned three of the first five spots in the pole vault; Callahan was second (9-6), and Wagner and Mahoney tied for fourth at 9-0. Fears was fourth in the triple jump (35-11/2).

Novak turned in an excellent time of 5:23.45 in taking seventh in a deep 1,600 field.

The Knights will host the North Shore Conference Outdoor on Tuesday, May 17.

HOMESTEAD GIRLS SOCCER

The Highlanders maintained their North Shore Conference lead when they beat Grafton, 3-1, on May 2 and routed Port Washington on May 3.

It was part of a 2-0-1 week that improved them to 4-0 in league play and 10-2-1 overall.

They took on Nicolet on May 10 and then will have a critical North Shore test when they visit Whitefish bay on Tuesday, May 17.

Homestead closed out the week with a 3-1 win over Menomonee Falls on May 7 as Coco Wiencekscored two second half goals to break a 1-1 tie. Alex Lutzhad the first-half goal for the Highlanders as Lizzie White, Lutz and Kristen Gebhardtall had assists.

They played to a wild 4-4 tie with Kettle Moraine as Wiencek scored with just five minutes left to force the tie. White, Jordan Ellerbrockand Lutz also had goals.

Against Port, Anna Heyden, Brigid West, Wiencek and Sara Wirthlinall had goals.

WHITEFISH GIRLS SOCCER

The Blue Dukes kept their hopes for a North Shore title alive with a a 2-0 win over Germantown on May 3 and followed that up with a 2-1 nonconference win over nonconference power Waukesha West on May 7.

Bay, which is now 8-2-2, got goals from Bailey Falkner and Emma-Kate Stecker(assist Mackenzie Nelson) in the win over West.

Against Germantown, Nelson (Lilly Jefferson) and Jefferson (Sam Loyda) scored for the Blue Dukes, who took on Milwaukee Lutheran on May 10 and will host league-leading Homestead in a critical league contest on Tuesday, May 17.

SHOREWOOD GIRLS SOCCER

The Greyhounds bounced back from a tough 5-0 loss to Woodland leader New Berlin Eisenhower on May 3 to beat New Berlin West, 1-0, on May 5.

They started the week at 6-3-1. The game on May 10 with Brown Deer was postponed due to bad weather.

Giovanna Zizzoscored the game winner for Shorewood against West in the second half.

SHOREWOOD GIRLS TRACK

The Greyhounds' 4x800-meter relay team of Lindsey Repins, Ashley Kinnard, Morgan Florsheimand Lily Keane won in 10:28.47 to lead the team to a seventh-place finish in the Woodland Conference Relays on May 3.

Shorewood scored 39 points for its spot as Pewaukee won with 100 points.

Other good finishes included a third from the 800 sprint medley relay team of Ann Leo, Makayla Stephens, Keya Glosson and Lundyn Opuiyo (2:00.51); a second from the 4x100 relay of Glosson, Leo, Stephens and Opuiyo (53.57); and a second from the distance medley team of Keane, Repins, Ashley Kinnard and Florsheim (13:18.41).

Florsheim flashed some powerhouse form, taking third in a deep 3,200 field with a clocking of 11:19.44 in the Myrhum Invite at Arrowhead on May 7. Arrowhead's Annie Hughes won the race in 11:14.06.

HOMESTEAD GIRLS TRACK

The Highlanders used a balanced effort to take third in the North Shore Conference Relays on May 4.

They also earned third in their own invite on May 7.

They scored 73 points in the relays as Whitefish Bay won with 93 and Germantown was second with 79.

Seconds went to the 4x800 relay team of Maddie Powell, Allie Levin, Katie Wegmannand Zanelle Willemsein a season-best and honor-roll time of 9:54.15; the 4x1,600 team of Anna Kreynin, Levin, Thais Marquesand Anna Keller (23:23.84); the distance medley relay of Powell, Ellie Hetrick, Wegmann and Willemse (12:57.56); and the shot put team of Cali Weigert, Jessie Zupkeand Gretchen Stahle.

Weigert had the best individual shot put of 33-11/4.

Thirds went to the discus trio of Zupke, Weigert and Stahle; the 4x400 team of Allison Fochs, Savannah Melan, Powell, and Wegmann (4:18.26); the 4x100 relay of Fochs, Carolyn Rossman, Sarah Dekkerand Ja'Cey Simmons(53.09); and the 3x100 high hurdle shuttle (55.31).

Leah Gholsonhad the best individual 300 low hurdle time of 48.7.

The Highlanders scored 93 points for their spot in the 11-team Highlander as DC Everest won with 101 and Cedarburg was second with 97.

Firsts went to Powell in the 1,600 (5:28.47), Willemse in the 3,200 (11:35.22) and Gholson in the 100 high hurdles (15.98) and 300 low hurdles (49.19).

WHITEFISH BAY GIRLS TRACK

The Blue Dukes stretched their legs a little bit after their triumph in the North Shore Conference Relays when their 4x200 (season-best 1:46.93) and their defending state champion 4x800 relay (state honor roll time of 9:28.35) turned in wins at the Arrowhead Myrhum Invite on May 7.

The 4x800 relay, anchored by multi-time state champion Camille Davre, turned in a time of 9:28.35, 10 seconds ahead of a deep field that saw eight teams break 10 minutes. The 4x200 relay was led by multi-time state place-winner Kaitlyn Jackson.

It was the first time Bay put together its best 4x800 this season.

Bay's relay ethos included a fifth-place effort by the 4x400 relay (4:12.33), a team that was also anchored by Davre. Jackson was also third in the 200 dash (25.74).

HOMESTEAD GIRLS SOFTBALL

The Highlanders went 2-3 last week, including 1-2 in the powerhouse Germantown Invitational on May 7.

Homestead lost to rival Germantown, 11-3, in a North Shore tilt on May 3, routed Milwaukee Lutheran in another league game on May 5 and in the tournament, fell to New Berlin Eisenhower, 7-3; beat Kenosha Indian Trail, 3-1; and lost to eventual champion Greenfield, 9-3.

They started the week at 9-5 overall and 7-3 in North Shore play. Grafton leads the North Shore at 9-1.

In the win over Indian Trail, the Highlanders scored twice in the sixth to break a 1-1 tie as Sam Schindlerand Allie Beckerseach had two hits. Amanda Bolland Sarah Stokereach knocked in runs.

In the rout of Lutheran, Beckers had three hits, four runs scored, six RBIs, a double and a home run to lead the way; Catie Vierlinghad two hits, two runs scored and two RBIs; and Megan Manning scored four runs with the help of two hits.

Schindler, who also scored two runs and knocked in two runs, threw a five-inning no-hitter with nine strikeouts and two walks.

SHOREWOOD BOYS TRACK

The Greyhounds took fifth with 42 points in the Woodland Conference Relays on May 3.

Top finishes included thirds from the 4x400 relay team of Ari Schermer, Josh Melton, De'Anthony Mannsand Jake Woyak(3:29.88); the 4x800 team of Henry Fowler, Cole Baumann, Gus Wettsteinand Leo Fowler(8:37.6); and the distance medley relay team of Cole Baumann, Kuhlmann, Henry Fowlerand Wettstein, (11:15.21) and fourths from the 4x200 relay of Manns, Schermer, Woyak and Melton (1:34.91) and the 4x1,600 relay of Leo Fowler, Henry Kuhlmann, Will Vuykand Kai Geitzen (20:03.96).

— Compiled by Steven L. Tietz