LINKEDINCOMMENTMORE

NICOLET GIRLS SOCCER

The Knights are off to sound 4-1 start to the season despite having graduated 12 players from last year's squad

There are eight returnees including senior co-capatain and forward Greta Ricigliano( second team team all-North Shore Conference), senior co-captain and four-year keeper Captain Emily Roesener, and second-team all-NSC junior defender Sophie Marshall.

Others to watch out for include senior defenders Maya Bhadkamkar, Emily Perezand Sidney Capatiand senior midfielder Sydney Stelzer.

Good young talent includes sophomores Sarah Cianciola (defender), Annie Ricigliano(midfield) and Holly Rossman(forward).

The team opened the season on April 8 with a loss to Muskego 1-0 (preseason top ten team), followed by wins against Green Bay Preble 2-1, North Shore rival Germantown 2-1, and this past weekend, Madison East 5-0 and Madison Lafollette 4-1.

The Knights took on Tuesday, April 19 versus North Shore rival Grafton on April 19 and will take part in the Sheboygan South Tournament on Saturday, April 23.

HOMESTEAD GIRLS SOCCER

The Highlanders remained unbeaten winning the Procknow Memorial Tournament at Kenosha Tremper April 15 and 16.

They defeated Neenah, 3-0, in the April 15 semifinal and then downed host Tremper, 2-1, in the April 16 final.

Homestead improved to 4-0 with the victories. They took on North Shore Conference rival Germantown on April 19 (see MequonNow.com for details). They then challenged Wauwatosa East on April 20 and now will host Prairie School at 11 a.m. Saturday, April 23.

In the win over Neenah, goals were scored by Brigid West, Alex Lutzand Lizzi White.

In the final,Jenna Dorfnotched a first half score. In the second session, Lily Kronikknocked in an insurance goal with help from Allie Haddad.

The North Shore tilt with Grafton slated for April 12 was postponed until Monday May 2 at Grafton.

WHITEFISH BAY GIRLS SOCCER

The Blue Dukes had a strong competitive week, tieing North Shore rival Cedarburg, 1-1, on April 12, and then overpowering nonconference foes Verona, 5-1, on April 15, and Appleton North, 3-1, on April 16, in a tournament in Mauston.

They started the week at 3-1-1 overall and now will visit Nicolet at 7 p.m. Tuesday, April 26.

No details were available from the Mauston Tourney games but against Cedarburg, Emma-Kate Steckerscored the tieing goal in the first half as Grace Jamesmade three saves.

HOMESTEAD BOYS TRACK

The sensational freshman year of distance runner Drew Bosleycontinues to move forward at an alarming rate as in his first individual outdoor race of his career, he turned in a state honor roll winning effort effort of 9:24.39 to take the 3,200-meters at the Germantown Invite on April 15.

The son of Homestead distance coach Hall of Famer Andy Bosley, Drew Bosley led a one-two effort in the race as junior Thomas Millerwas second in 9:56.89 as the Highlanders turned in a strong third place effort in the 10-team field.

Homestead scored 105 points for its place in the meet as defending WIAA state champion Bay Port won with 142 and host Germantown was second with 109 1/2.

The Highlanders took two other first places as Noah Cummisford won the 1,600 (4:47.41) and Mike Bruner cleared six feet for a triumph in the high jump.

Other good efforts for Homestead included thirds from the 4x100 relay team (45.56) and the 4x800 relay team (8:56.18) and a 45-2 1/2 effort from Tim Roddin the shot put. Fourths went to Joe Wassermanin the 400 dash (53.14), Zion Bullockin the 300 intermediate hurdles (44.89); the 4x400 relay (3:41.71), and Bruner in the long jump (19-6 1/2).

Wheelchair athlete Joe Boehmergot a chance to turn in his first outdoor efforts in the 100 dash (25.99) and the 400 dash (1:52.07).

'It was a very nice meet for the first of the year,' said coach Todd Brawner. 'It was a perfect night for track. Pockets of excellence in every event but still space for all kids to be competitive.'

NICOLET BOYS TRACK

Junior David Dunlap turned in one of the fastest 200-meter dash times in the state in winning the race in 21.88 seconds in the Knights' outdoor opener at the Germantown Invite on April 15.

Dunlap it was the second individual win of the night for Dunlap as he also won the 100 dash in 11.04 as he led the Knights to a a competitive fourth place total of 75 points in the 10-team meet as defending state champion Bay Port won with 142.

John Fordearned the Knights another win with a 42.59 effort in the 300 intermediate hurdles.

Other good finishes for Nicolet included thirds from Dakari Williamsin the 100 dash (11.5) and the 200 dash (22.91). Ford was also third in the 110 high hurdles (17.53) as was Matthew Aussem in the pole vault (13-0).

Michael McLaughlin was second in the high jump (5-8) while Charles Rosmann was fourth in the pole vault (12-6). Williams was fifth in the long jump (19-5 1/4).

In the Brookfield East Mike Gain Invite on April 12, the Knights were seventh of 13 with 58 points.

Dunlap (11.24) and Williams (11.47) went 1-2 in the 100 dash and helped the 4x200 relay team that included Ford and Kamari Claytonearn a victory in a fast early time of 1:32.5. The 4x100 relay team of Williams, Clayton, CJ Cunninghamand Dunlap was third in 44.37.

Max Selbachwas second in the 3,200 (10:45.41) and Matthew Aussemthird in the pole vault (12-6).

BROWN DEER BOYS GOLF

Juniors Kevin Kamppinenand Jalen Greenlee should be the best players for the Falcons this spring according to coach Kelly Appleby.

Other members of the squad, which is starting up Woodland Conference action this week, include senior Zahria Tucker, sophomores Darius Anderson, Brandon Bonds, Noah Lee, and Sam Wallischas well as freshmen Robert Albrightsonand Jake Johnston.

NICOLET GIRLS TRACK

Katrina Fearswas second in the triple jump and third in the long jump to lead the Knights to a seventh place finish in the first Germantown Invitational on April 14.

Fears went 34 feet 1/2 inch for her spot in the triple jump and 16-9 in the long jump as her efforts led the Knights to a 52-point effort in the nine-team meet. Bay Port won with 127- 1/2.

Other thirds went to Destiny Huvenin the 100 high hurdles (17.43) and to the 4x200 relay (1:56.02).

Other places of noted included fourths from Cailin Mahoney in the pole vault (8-6) and Asante Lanier in the triple jump (32-11) and fifths from Julia Simenzin the 200 dash (28.38), the 4x100 relay (55.21), and Tehya Crego in the pole vault (8-6).

In the Brookfield East Lady Spartan Invite on April 13, the Knights were fourth with 99 points as Rylee Callahan was first (9-6) and Lauryn Wagner(9-0) second in the pole vault while Elizabeth Mowers was second in the 3,200 (12:14.31) as was the 4x400 relay team of Cassidy Eiers, Maggie Navarre, Ciara Jones and Simenz (4:19.79).

Huven, Lanier and Fears also had good meets.

SHOREWOOD TRACK

The Greyhounds put in some good early outdoor times at the Milwaukee United Relays at Pulaski Stadium on April 16.

Shorewood's girls' 4x1,600-meter relay team of Morgan Florsheim, who recently committed to Brown University, Lily Keane, Morgan Lockand Alison Reinhofferwon with a time of 23:18.2 while its distance medley relay team of Maya Lawnicki, Lock, Keane and Lydia Anshuswas second in 14:20.13.

The 4x800 team of Ashley Kinnard, Lindsey Repins, Gillie Yanoffand Greta Maierle was third in 11:30.75

Meanwhile, the boys took three firsts including the 4x800 relay team of Cole Baumann, Gus Wettstein, Henry Fowler and Christian Schiro(8:38.95); the 4x1,600 relay team of Fowler, Will Vuyk, Henry Kuhlmann and Kai Geitzen (19:56.2); and the distance medley team of Baumann, Kuhlmann, Fowler and Wettstein (11:27.35).

The 800 sprint medley team of De'Angelo Stewart, Peter Sottile, Ari Schermerand Jake Woyakwas second with a 1:38.69 time while the boys 4x400 relay team of Woyak, Sottile, Schermer and Michael Kochnowicz was third in 3:40.01.

BROWN DEER TRACK

The Falcons competed well in their outdoor opener at the Milwaukee United Relays at Pulaski Stadium on April 16.

The girls 4x100 relay team of Breona Strong, Malena Edwards, Korrin Harrisand Hannah Boydwas third in 54.94, while the 800 sprint medley team of Michaela Drake, Strong, Edwards and Boyd was second in 2:03.73.

The boys 4x400 relay team of Todd Beadle, Nate McCarthy, Ahmad McClain, and Thomas Kellywas second (3:37.88).

HOMESTEAD GIRLS TRACK

The Highlanders took seventh of 15 in the powerhouse West Allis Hale Mondo Invitational on April 16.

They scored 45 points for their spot as Oak Creek won with 129.

Top efforts included Katie Wegmanntaking second in the 800 (2:23.4) and fourth in the 400 dash (1:00.99), while Reilly Albertwas fourth in the 3,200 (13:05.76). The 300 low hurdles was a very good event for the Highlanders as Leah Gholsonwas third (49.16) and Sophie Ngfourth (49.17).

The 4x200 relay team of Erin Carley, Ellie Hetrick, Sadie Leszczynskiand Savannah Melan, third (1:52.98) and Aly Rilingwas fifth in the high jump (4-10) and Jessie Zupkesixth in the discus (101-3).

SHOREWOOD GIRLS SOCCER

The Greyhounds split their opening Woodland Conference games last week, beating South Milwaukee, 3-1, on April 12 before falling to powerful Tosa West, 2-0, on April 14.

Shorewood (2-1), has two more Woodland tilts this week, including hosting Pius XI at 6:30 p.m. Thursday, April 21.

Tosa West scored two first half goals while the Greyhounds could manage only four shots on goal for the night in the loss.

Giovanna Zizzo scored twice and Rachel Washington added a goal and an assist in the win over South Milwaukee. Caroline Fraseralso had an assist as Shorewood took a 2-0 lead at the half.

NICOLET GIRLS SOFTBALL

In a chaotic first full week, the Knights began slowly with two losses to Germantown (23-0) and rival Whitefish Bay (14-11) before coming back to record wins over St. Francis (16-11) on April 13 and Cedarburg (12-8) on April 14.

The split left the Knights at 1-3 in North Shore Conference play and 2-3 overall. They will have another hectic four-game schedule this week including a visit to Milwaukee Lutheran at 4:30 p.m.

The wins equal the entire number of victories the Knights had in all of 2015.

Against Cedarburg, the Knights trailed 2-0 after two innings but then scored all of their runs in the last four innings combined. They rapped out 11 hits including three hits and three RBI from Amethyst Graham (including two doubles) and two hits and three RBI from Taylor Hall. Bella Flores also had three hits.

In the nonconference victory over St. Francis, Nicolet scored six times in the first inning and then never looked back.

Graham had three hits, scored three runs and knocked in four runs to lead the way, Samantha Peltzscored three times and knocked in two runs and Haley Johnson scored twice and had two hits too.

WHITEFISH BAY GIRLS SOFTBALL

The Blue Dukes went 2-1 in the first good weather week of the season.

They beat rival Nicolet, 14-11, on April 12, fell to powerful Germantown, 12-3, on April 14 and beat nonconference opponent, Plymouth, 9-3, on April 15.

They will host Homestead at 4:30 p.m. on Thursday, April 21.

Against Plymouth, they took a 6-1 lead after three innings and then coasted to the finish line as Sophie Hesshad four hits and three RBI while Summer Koehnhad three doubles and Carmeil Bowlerand Brianna Johnsonhad two hits each.

Three pitchers took turns this game as Gretta Wolmer started, threw four innings and got the win.

In the win over Nicolet, the Blue Dukes overcame a 7-5 fourth inning deficit with a six-run fifth that gave them the lead for good as Sarah Spectorhad two hits including a home run and four RBI.

Wolmer started and got the win with relief help from Johnson and Koehn.