LINKEDINCOMMENTMORE

 

WHITEFISH BAY-NICOLET GIRLS SWIMMING

Nicolet won eight events, but Bay used its depth to beat the Knights, 94-89, in a North Shore Conference dual meet on Sept. 20.

Bay had only four firsts but used eight seconds and eight thirds to ensure the victory.

Victories for the Blue Dukes included Inez Bengana in the 200-yard freestyle, Sarah Desing in the 100 butterfly, Wynn D'Souza in the 500 free and the 400 free relay team of Megan Van Loon, Desing, Heather Smallpage and Kate Murphy. Nicolet went into the 400 relay, the final event of the meet, with an 85-84 lead, but the Blue Dukes went one-three in the race to pull out the team victory.

For the Knights, wins went to the 200 medley relay team of Taylor Hall, Elizabeth Sullivan, Aviva Silverman and Ana Eurich; Keona Cirulis in the 200 individual medley; Hall in the 50 free and 100 backstroke; Anna Christenson in diving; Eurich in the 100 free; the 200 free relay team of Hall, Eurich, Megan Sullivan and Christenson; and Elizabeth Sullivan in the 100 breaststroke.

WHITEFISH BAY GIRLS CROSS-COUNTRY

Camille Davre cruised to a 20-plus second win as the Blue Dukes took fourth of 17 in the Oshkosh Lourdes Invitational at Lake Breeze Golf Course on Sept. 24.

Davre was clocked in 18:30 on the 5,000-meter course to easily beat Wisconsin Lutheran (18:51). She led the Blue Dukes to a 140-point total as Pewaukee won with 80.

Freshman Maggie Keiper continued her strong fall with a fifth-place showing of 19:23, while Josie Helf had a good day, earning 21st (20:34). Other scoring runners included Alexa Bartschat in 50th (21:26) and Zoe Styler in 63rd (22:00).

Patricia Mathu turned in a strong race on junior varsity (22:52).

WHITEFISH BAY BOYS CROSS-COUNTRY

The Blue Dukes used good balance to earn fourth of 18 teams in the Oshkosh Lourdes Invitational on Sept. 24.

They scored 131 points for their spot as West Bend West won with 80. David Potter was 17th on the 5,000-meter course in 17:06 to lead the way, while other scoring runners included Noal Basil in 24th (17:22), Julian McCurdy 25th (17:24), Thomas Gonzales 29th (17:31) and Nathan Ebersole 36th (17:38).

Other runners included Eli Dyer in 40th (17:42) and Joe Pencak in 46th (17:50).

Rhys Koch led the junior varsity with a third-place effort of 17:56.

SHOREWOOD GIRLS CROSS-COUNTRY

The Greyhounds made it a successful road trip north as they earned sixth of 51 teams in the girls maroon division of the prestigious Griak Invitational at the University of Minnesota on Sept. 24.

Shorewood scored 269 points for its spot as Lakeville North (Minnesota) won with 141.

Felicity Hade led the way for the Greyhounds on the 5,000-meter course with a 21st-place effort of 21:27. She got help from Oda Hausmann in 36th (21:52), Lily Keane in 37th (21:52), Lydia Anshus in 84th (22:46) and Mari Kessenich in 91st (22:52). Other runners for the Greyhounds included Ashley Kinnard in 98th (22:56) and Morgan Lock in 122nd (23:15)

NICOLET GIRLS VOLLEYBALL

The Knights went into the powerhouse West Bend Sprawl Invitational on Sept. 23 and 24 seeded 17th of 24 teams and came out of it a heady eighth.

"Overall, it was a great weekend for us, and I think we now believe we can compete and beat the top teams in the state," said coach Dann Jacobson. "Middle blocker Leah Weiler was outstanding throughout the tournament. Her efficiency on offense was fantastic. The growth of setter Julia Rodrian is one of the keys to our improvement. She is gaining experience and confidence every day. She has delivered in clutch situations and has a nice understanding of what her hitters need."

The Knights, who also beat Cedarburg, 25-19, 20-25, 25-17, 16-25, 15-12, in a North Shore Conference dual meet on Sept. 20 behind the efforts of Leah Schmirler and Laura Keyser, competed well throughout the Sprawl, which was won by second-ranked Neenah.

In pool play on Sept. 23, they downed Brookfield Central (21-25, 25-23, 18-16), lost to Westosha Central (29-27, 25-20) and beat De Pere (25-19, 18-25, 15-11). That put them into the championship playoffs, which started with power pool play on Sept. 24. They defeated Burlington (25-23, 25-15) and then lost to eventual runner-up and top-ranked in state D2 Catholic Memorial (25-19, 25-18).

In the Silver Division playoffs, they lost their final two matches to Westosha Central and Watertown.

In the win over Cedarburg, Jacobson was pleased with the support of the strong student section

"Our team has learned some great lessons on the court this year," he said. "A lot of which will hopefully carry over to their life off the court as well."

WHITEFISH BAY BOYS VOLLEYBALL

Though the Blue Dukes lost to second-ranked Germantown in three sets on Sept. 21, coach Alec Lannigan is pleased with the progress of the team.

"At the midpoint of the season, the boys are looking to compile all we have learned about ourselves and begin the surge towards making a push onto the coveted conference title," he said. "This is the most athletically gifted team I have coached thus far, but our kryptonite comes when we are forced to perform. All of the moving parts are in place, and I am hoping to be able to provide the final 'gelling' of team chemistry to push us to the next level. The deciding factor is going to be how well we mesh together."

He praised the efforts of senior Will Gerrietts, who has made a strong transition back to middle blocker. Sophomore Gavin Julien has also come in for praise, as has senior Gunnar Stock and junior setter Daniel Payne.

SHOREWOOD GIRLS TENNIS

The Greyhounds came up a bit short in their bid for the Woodland Conference dual meet title when they dropped a 6-1 decision to Woodland West champ New Berlin Eisenhower on Sept. 22.

Shorewood, which took part in the Woodland Conference tournament earlier this week and will look forward to WIAA D2 competition, earned its only win at second singles when Margaret Bugnacki won a 6-1, 6-1 decision. Top singles player and multi-time state tournament qualifier Elizabeth Krioutchenkov dropped a tough 7-6, 4-6, 6-2 decision to the Lions' Sam Ramsey. All the other matches were straight sets.

SHOREWOOD BOYS CROSS-COUNTRY

The Greyhounds battled soggy conditions to a solid fifth out of 29 teams in the Oshkosh Lourdes Invitational held at Lake Breeze Golf Course on Sept. 24.

"We just can't get a break with the unpredictable weather," said frustrated Greyhound coach Dominic Newman. "The heavy rains throughout the state cancelled many meets, and it looked like Oshkosh Lourdes was going to cancel their meet."

The Lourdes' officials didn't cancel, but they did limit the number of entries for teams on the junior varsity level.

The Greyhounds scored 175 points for their spot as West Bend West won with 80.

Cole Baumann led the way on the 5,000-meter course, taking 14th of 125 runners in 17:02. Other scoring runners included Henry Kuhlmann in 25th (17:21, Ray Oechler in 42nd (personal best 17:47), Leo Fowler in 45th (17:47) and Will Vuyk in 51st (17:58).

Kai Gietzen was 56th (18:04), and Pip Schiro was 60th (18:16).

The junior varsity was second in the combined race as freshman Lucas Florsheim was fifth in a personal best of 18:09. There were a total of five season or personal bests out of the JV performers.

WHITEFISH BAY GIRLS TENNIS

The Blue Dukes closed out their North Shore Conference dual meet season with wins over Cedarburg (5-2) on Sept. 20 and Germantown (6-1) on Sept. 21.

Bay took part in the North Shore Conference tournament on Sept. 27 and 28. Homestead and Nicolet are the favorites, though the state-ranked Blue Dukes are expected to make a strong showing.

They will take part in WIAA subsectional competition at Nicolet on Tuesday, Oct. 4, with sectional competition at Greenfield slated for Wednesday, Oct. 5.

Against Cedarburg, wins came from Mia Hessel (6-0, 6-0), Abby Longo (6-0, 6-1) and Elena Deslongchamps (6-0, 6-0) in singles and from the doubles teams of Ali Menard and Dani Lester (6-3, 6-4) and Gracie Riedl and Nicole Steinmetz (6-1, 6-1).

Against Germantown, only Hessel at first singles lost. Everyone else won, including the first doubles team of Kendall Martens and Jenna Marget (6-2, 6-3).

BROWN DEER/UNIVERSITY SCHOOL GIRLS SWIMMING

The Falconcats turned in a balanced effort to earn fifth of 12 teams in the Woodland Conference Relays at Greenfield on Sept. 21.

They scored 236 points for their spot as Greenfield/Pius XI won with 308.

Earning seconds for the local co-op were the 400 individual medley relay team of Katie Hayes, McKenna Frede, Manasi Simhan, and Amanda Hoppe (4:41.85); the 100 medley team of Tori Mietkowski, Frede, Simhan and Emily Chou (1:01.86); and the 500 free relay of Kalli Noll, Abby Frenkel, Hoppe and Hayes (5:12.22). Claiming a third was the 300 butterfly team of Hoppe, Noll, Simhan and Hayes (3:13.67).

Fourths were earned by the 200 medley relay team of Kolb, Hayes, Noll and Frenkel (2:02.78) and  the 200 free team of Chou, Kolb, Mietkowski and Frenkel (1:54.69), while fifths went to the 400 medley team of Mietkowski, Frede, Noll and Frenkel (4:40.41) and the 400 free relay of Kolb, Chou, Simhan and Hoppe (4:14.62).

NICOLET FOOTBALL

The Knights dropped a 38-14 North Shore Conference decision to Cedarburg on Sept. 23. The loss dropped the Knights to 1-5 overall and 0-4 in North Shore Conference play.

Kamari Clayton and Dakari Williams scored touchdowns for the Knights. Nicolet will be at Homestead for a 7 p.m. contest Friday, Sept. 30.

WHITEFISH BAY GIRLS VOLLEYBALL

The Blue Dukes finished fourth in their own eight-team tournament on Sept. 24 as they went 2-1 in pool play, beating both Waukesha South and Milwaukee Riverside and falling to eventual tournament champion Random Lake.

In the third place crossover match, Bay lost to Beloit Memorial, 20-25, 25-16, 15-12. No further details were available.

WHITEFISH BAY GIRLS GOLF

The Blue Dukes turned in a sound 18-hole round of 395 to take third in the North Shore Conference 18-hole finale on Sept. 20 at Washington County.

Homestead completed its sweep of league meets with a 339 score, while Cedarburg was second with 364.

Brooke Meyer led the way with a 93. Greta Wollmer and Natalie Schwab both carded scores of 100, Natalie Guimont came in with a 102 and Olivia Quehl 107.

The Blue Dukes took part in WIAA regional play at Wanaki on Sept. 28, with qualifiers heading to sectional on Tuesday, Oct. 4, at MeeKwon.

NICOLET GIRLS GOLF

Maggie Meyer finished in 10th place in the final North Shore Conference standings to earn all-league honors as the Knights were fifth in the NSC 18-hole finale at Washington County on Sept. 20.

The Knights turned in a 447 team total. Homestead won the league title with a 339 mark.

Meyer led the way with a 102, while Claire Konnor carded a 110, Valentina Bianchini came in with a 116 and Cristina Bianchini  shot a 119.

The Knights took part in WIAA regional play at Wanaki on Sept. 28, with qualifiers heading to sectional on Tuesday, Oct. 4 at MeeKwon.

SHOREWOOD GIRLS SWIMMING

The Greyhounds took sixth of 12 teams in the Woodland Conference relays on Sept. 21.

They scored 196 points for their spot as Greenfield/Pius XI won with 308.

The best finish for Shorewood came from the 400-yard freestyle relay team of Maya Schneider, Anna Czubak, Katie Love and Lucy Phillps in third (4:07.71), while fourths went to the 100 free relay of Leah Jorn, Grace Anderson, Love and Erin Szablewski (54.76) and the 300 butterfly team of Amalla Arndt, Chloe Schneider, Phillips and Jorn (3:16.53).

Fifths were taken by the 200 medley team of Chloe Schneider, Czubak, Jorn and Arndt (2:04.22); the 400 individual medley team of Maya Schneider, Lilli Musto, Arndt, and Anderson (4:51.43); and the 800 free crew of Jorn, Lauren Lock, Phillips and Chloe Schneider (9:01.85).

NICOLET BOYS SOCCER

The Knights dropped a 6-1 North Shore Conference decision to Cedearburg on Sept. 20 as Matthew Oliva had the only goal with Noah Hernandez on the assist.

They bounced back with a 5-0 nonconference win over Milwaukee Messmer on Sept. 24.

Golas were scored by Alejandro Vegas, Grant Siverhus, Hernandez (assist Nathan Hernandez), Andrew Muenster (penalty kick) and Matteo Quintero. All varsity players played and contributed in the match.

BROWN DEER BOYS SOCCER

The Falcons suffered a 6-1 loss to Woodland Conference rival Whitnall on Sept. 21.

Brown Deer, now 2-7-1, fell behind 5-0 at the half. The Falcons' score came from Bryce Graff, with the assist going to Kyle Hudson. 

SHOREWOOD BOYS VOLLEYBALL

The Greyhounds beat Whitefish Bay/Dominican, 25-23, 25-18,  25-17, on Sept. 21.

LINKEDINCOMMENTMORE