LINKEDINCOMMENTMORE

 

WHITEFISH BAY BOYS TENNIS

The Blue Dukes will be young but experienced this season.

"Overall tryouts have been competitive and early season level of play generally pretty good," said coach Phil Kelbe. "We missed a week with spring break, and we have had a couple injuries and illness to deal with; and of course, the weather set us back a little last week.

"If we can everyone healthy and get into a more regular practice routine, we should be all right. Nicolet and Homestead will be the teams to beat in what will be the last year of the North Shore Conference as we know it."

Singles players for the Blue Dukes include junior state tourney qualifier Patrick Conta and sophomores Chris Hastings, Jack Gonzales, Grey Wadedekin, and Marcus Ellinas.  Kelbe said aside from Conta at the top spot, the other singles positions have not been formalized yet.

Doubles players include senior Ben Rackovan and junior Jack Lyons, sophomore Jacob Gurican and freshman Thomas Gonzales; seniors Will Korbitz  and Toyo Borgmann; and juniors Jack Styler and Ben Huegel.

BROWN DEER TRACK

The girls were sixth and the boys seventh in the Woodland Conference Indoor on April 7 at UW-Parkside.

Wauwatosa West won both divisions.

Brown Deer won the 4x200 meter relay (1:51.03) in the girls meet to lead the way.

Shelby Sellers was second in the 55-meter dash (7.53) and she also earned fourth in the 200 dash (28.18). Teammate Hannah Boyd was third in the 200 (27.89). Kristiana Longe was fifth in the 400 (1:06.04) and Boyd was fourth in the long jump (15-10 3/4).

For the boys, the Falcons also won the 4x200 relay with a clocking of 1:36.13.

Other strong places included Thomas Kelly second in the long jump (20-8 1/2), Darice Halsell fourth in the 55 dash (6.8) and Kelly fifth in the same event (6.87). Kelly was also fifth in the 200 dash (24.04),

NICOLET GIRLS TRACK

Destiny Huven turned in a spectacular effort in taking second in the 55-meter hurdles in the WTFA State Indoor meet on April 8 at UW-Whitewater.

There were 50 runners in the field as she turned in a clocking of 8.41 seconds, trailing only Oregon's Alexis Jackson (8.32).

NICOLET GIRLS SOCCER

The Knights are off to a 2-1 start this season.

They lost their North Shore Conference opener, 5-0, to Grafton on April 4, but then defeated Monona Grove (1-0) and Verona (1-0), in a showcase event at the Woodside Sports Complex  in Wisconsin Dells last weekend.

Seniors on the team include Abby Friedlen, Maggie Meyer, Sophie Marshall, Jaida Drame and Alexis Haupert.

In the win over Monona Grove, Holly Rossman scored the only goal with an assist from Josie Kelderman.

Against Verona, Kelderman got the only goal again as Maria Johnstone made an impressive 14 saves.

SHOREWOOD GIRLS SOCCER

The Greyhounds split a pair of Woodland tilts last week, routing South Milwaukee, 13-0, on April 4, and falling to Tosa West, 4-2, on April 6.

Against South Milwaukee, Abbey Drake and Sofia Fardella had three goals each while Josie Lang and Giovanna Zizzo had two apiece.

WHITEFISH BAY SOFTBALL

The Blue Dukes (2-4 overall) broke loose for a 17-0 North Shore Conference win on Tuesday,April 11.

Hayden Nelson, Sophie Hess and Sabrina Doman knocked in two runs apiece for the Blue Dukes as Gretta Wolmer and Ava Alt combined to pitch the shutout with four strikeouts apiece.

NICOLET SOFTBALL

The Knights scored a 24-0 nonconference victory over Bay View on April 7 to even their record at 1-1.

NICOLET BOYS GOLF

The Knights competed well in the Washington County Invite on April 8, turning in an eighth-place effort in the 26-team field.

They turned in an 18-hole score of 339 for their spot as Marquette won with a mark of 300.

Eric Walsh and Augie Eurich turned in scores of 83 apiece while Thomas Kozlovsky came in with an 86 and Teddy Wegehaupt  with an 87. Will Egan came in with a 103.

WHITEFISH BAY BOYS GOLF

The Blue Dukes were 14th in the 26-team Washington County Invite on April 8.

They turned in an 18-hole total of 343 as Matt Comiskey carded an 81, Jack Deloche 82, Owen Jonas 87, Gunnar Butz 93 and Cooper Hamilton 98.

SHOREWOOD TRACK

Both the Greyhound girls and boys were 11th in the Woodland Conference Indoor on April 7.

For the boys, Josh Melton was fourth in the 400 dash (53.27), and Anthony McGinnis sixth in the 55 hurdles (8.65). The 4x800 relay team was fourth (8:53.66) and James Eiland was sixth in the long jump (19-7 1/2).

For the girls, Jordan Johnson was fifth in the 200 dash (28.31), and Lily Keane fourth in the 1,600 run (5:47.69). The 4x800 relay was fourth (11:08.26).

WHITEFISH BAY GIRLS TRACK

Josie Helf was 13th in the 800 meters in a fine time of 2:28.67  at the WTFA State Indoor meet at UW-Whitewater on April 8.

Aly Yurkowitz was third in the pole vault with a clearance of 11 feet.

LINKEDINCOMMENTMORE